previous arrow
next arrow
Slider

Minulý týden proběhl na Letišti České Budějovice pokračující výcvik Letecké záchranné služby JčK se zaměřením na plnění úloh HEC (Human External Cargo). Metodického zaměstnání se zúčastnili 3 piloti, 9 leteckých záchranářů LZS JčK, 14 lékařů LZS JčK, 6 příslušníků HZS JčK a instruktoři společnosti DSA a.s.. Primárním úkolem výcviku bylo rozšíření dovedností týmu LZS při plnění úkolů HEC s využitím tzv. proměnného podvěsu – techniky, kdy se záchranáři k pacientovi v nepřístupném terénu dostávají za pomoci slanění z pod břicha vrtulníku. 

Více informací najdete zde:

Výcvik leteckých záchranářů na základně Kryštof 13 | www.kraj-jihocesky.cz

 

k13 Duben  k13 D2  k13 d3
zdroj: fb ZZS JčK 

Pilot letecké záchranky musí létat všude, za každého počasí a pod tlakem, že někumu zachraňuje život

V rámci Kurzu horské medicíny, kterého jsme se účastnili 25.3.2021, byl proveden výcvik speciálních činností zdravotnického personálu letecké záchranné služby Libereckého kraje. Pro výcvik byl použit záložní vrtulník a byl tedy významný prostor pro nácvik všech možných situací.

 

KHM1   KHM2    KHM3

 

Více informací naleznete na stránkách: http://kurzhorskemediciny.cz/

 

 

Letecká společnost DSA a.s. často spolupracuje s filmovou produkcí. Naše vrtulníky a letouny můžete vidět v mnoha českých i zahraničních filmech a seriálech.

Vrtulníky z Královéhradeckého kraje, Kryštof 06, a Libereckého kraje, Kryštof 18, se opět skoro na měsíc přesně sešly u zásahu při nedělním pádu laviny v Krkonoších. Lavinu utrhla šesti členná skupina, zasypána byla jedna žena a dva muži utrpěli šok. Všichni byli vrtulníky transportovány do nemocnic.

Krásné momentky z Brněnského letiště.

Společná záchranná akce leteckých záchranářů LZS Liberec, Horské služby a Hasičů, proběhla v sobotu v údolí Jizery na Riegrově stezce. Chlapec uklouznul na zledovatělé cestě a zřítil se z desetimetrové výšky do koryta řeky Jizery. Více informací naleznete zde:

Na Riegrově stezce uklouzl chlapec na ledu, spadl do Jizery. Záchranáři pro něj přiletěli vrtulníkem | iROZHLAS - spolehlivé zprávy

Chlapec uklouzl a z deseti metrů spadl do Jizery. Záchranáři ho z hlubokého údolí dostali vrtulníkem v podvěsu | Domov | Lidovky.cz

Hasiči zachraňovali chlapce spadlého na Riegrově stezce - Naše Pojizeří (nasepojizeri.cz)

Semily

 

zdroj: fb LZS Liberec 

Na Orlické přehradě na Písecku se propadli na ledě tři bruslaři. Kvůli jejich záchraně se probořili do vody i dva zasahující hasiči. Dva bruslaři po ošetření skončili v nemocnici.  Více informací naleznete na:

https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/bruslari-brusleni-orlik-led-vrtulnik-zachranari-hasici.A210217_162707_budejovice-zpravy_pkr
https://pribramsky.denik.cz/nehody/tajici-led-neudrzel-tri-bruslare-na-orlicke-prehrade-zasahoval-vrtulnik-20210217.html
https://tydenikpolicie.cz/na-orliku-se-prolomil-led-pod-tremi-bruslari-na-miste-zasahoval-vrtulnik-lzs/

 

Orlicka prehrada

zdroj: fb LZS Jihočeského kraje

V Obřím dole v Krkonoších se v pondělí 15.2.2021 odpoledne utrhla lavina, která zavalila dva skialpinisty. Jeden, 17letý, zemřel, druhý, 45letý, byl vážně zraněn. Více informací najdete zde:

https://www.horskasluzba.cz/cz/aktualni-informace/aktualne/tiskove-zpravy/3132-smrt-v-lavine-pod-slezskym-domem
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/v-krkonosich-se-utrhla-lavina-a-zabila-mladeho-skialpinistu-274329
Zemřel v lavině, když si chtěl podruhé sjet Obří důl. Parťák ho zdola natáčel - iDNES.cz

 

Krkonose

zdroj: fb ZZS Královéhradeckého kraje

Strana 1 z 16