previous arrow
next arrow
Slider

Spolupráce LZS Ústí nad Labem a LZS Bautzen

Dne 12.7. 2018 proběhla pracovní návštěva zástupců DSA, a.s. a ústecké Letecké záchranné služby (pilot DSA ing. Beneš, lékařka LZS ÚL MUDr. Smržová) na stanovišti LZS provozovaném firmou ADAC v německém Bautzenu. Spolupráce mezi oběma stanovišti LZS již probíhá od roku 2016, kdy kolegové z Bautzenu opakovaně navštívili stanoviště LZS v Ústí nad Labem a jako pozorovatelé se zúčastnili i několika ústeckých výcviků speciálních záchranných činností s lanovými technikami ve skalnatém a horském terénu.

Stanoviště LZS v Bautzenu provozované firmou ADAC (více na https://stiftung.adac.de/luftrettung/default.aspx ) disponuje vrtulníkem EC 145 vybaveným zástavbou firmy Bucher a jako Christoph 62 poskytuje své služby v nepřetržitém provozu H24 (tedy 24 hodin denně). Průměrně absolvuje tým LZS Bautzen 1200 zásahů ročně. Přibližně 70% z nich jsou vzlety do terénu k interním onemocněním, zhruba jedna čtvrtina z nich jsou lety realizované v noci (výlučně mezinemocniční intenzívní transporty).

Celé setkání proběhlo v mimořádně přátelské atmosféře, přijetí německými kolegy bylo skutečně velmi vřelé. Za německou stranu se ho zúčastnil kompletní tým ve službě, čistě kvůli možnosti setkání s naší delegací přišli i vedoucí lékař a vedoucí záchranář stanoviště. Během čtyřhodinové schůzky byla všemi zúčastněnými odborníky živě diskutována řada témat týkající se činnosti LZS, týmové spolupráce a práce pilotů i leteckých záchranářů. Obě stanoviště spojuje krom jiného i geografickými poměry v jejich zásahových oblastech vynucená potřeba častého zajišťování zásahů v nepřístupném terénu s lanovými technikami (Saské Švýcarsko na německé straně, Českosaské Švýcarsko a další oblasti skalních měst na straně české), což bylo také jedním z důležitých témat rozhovorů. Němečtí kolegové opakovaně ocenili vysokou úroveň a profesionalitu, s jakou tyto speciální činnosti provádějí stanoviště LZS provozovaná firmou DSA, a.s. Naši zástupci měli možnost shlédnout řadu videozáznamů z těchto zásahů prováděných německým týmem pomocí navijáku, kterým je jejich nový vrtulník vybaven.

Snaha a ochota obou stran ke vzájemnému sdílení zkušeností a nápadů ve všech oblastech týkajících se provozu LZS je důležitým motivem i příslibem rozvoje další spolupráce napříč hranicemi. Na závěr schůzky bylo s německými kolegy domluveno další setkání na podzim 2018, tentokráte na stanovišti v Ústí nad Labem.

ADAC